Gmina Lubochnia

Energetyczne Wakacje

W dniach od 3 do 21 lipca 2017r. na terenie  kompleksu kulturalno – sportowo - rekreacyjnego w Lubochni odbywały się letnie warsztaty pt. „Energetyczne Wakacje”, zorganizowane przez  Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Lubochni. Propozycja Centrum Kultury na zorganizowanie wolnego czasu dla dzieci i młodzieży została przyjęta z ogromnym entuzjazmem przez rodziców oraz ich pociechy. Przez trzy tygodnie upalnego lipca z oferty kulturalnej skorzystało ponad 120 osób. Głównymi uczestnikami były dzieci z terenu Gminy Lubochnia, które na czas wakacji pozostały w swoim miejscu zamieszkania.

Oferta adresowana była do dzieci w wieku 6 – 12 lat, a zajęcia realizowano od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00. Aby pobyt w Gminnym Centrum Kultury był radosny i atrakcyjny, dużo czasu przeznaczano na wspólne zabawy. Różnorodne gry planszowe, zawody, podchody oraz dziesiątki ciekawych quizów, zgadywanek pochłaniały wszystkich bez reszty. Pierwszy dzień był czasem integracji zapoznania się i zabaw na świeżym powietrzu. Największą popularnością zarówno wśród chłopców  jak i dziewcząt cieszyła się gra w piłkę nożną. W kolejnym dniu odwiedzili nas ratownicy medyczni, by pokazać najważniejsze zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Dzieci pod czujnym okiem pana Piotra i Michała, ćwiczyły czynności ratownicze podczas zasłabnięć, zranień czy złamań. Duże emocje wywołał pokaz resuscytacji prezentowany na fantomie. Następnie chętni mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Był to dzień świetnej zabawy połączony z jakże istotną wiedzą, która może uratować niejedno ludzkie życie.

Podczas „Energetycznych wakacji” dzieci spotkały się także  z przedstawicielami Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Pożarnej z Lubochni  oraz Policji z Tomaszowa Mazowieckiego.Dzięki strażakom z OSP w Lubochni , panu Michałowi ,Wiktorowi i Jakubowi - dzieci miały okazję zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych. Przedstawiono im także strażaka w pełni przygotowanego do pracy w strefie zadymienia, a więc wyposażonego przede wszystkim w wywołujący największe zainteresowanie aparat ODO i sygnalizator bezruchu, a także wóz bojowy wraz z jego wyposażeniem. Główną atrakcją było chłodzenie się  wodą  podczas upalnego  lipcowego dnia ze „strażackich sikawek”. Z kolei pani sierżant Marta Mysur Powiatowej Komendy Policji w Tomaszowie Maz. mistrzyni Europy w Taekwon- Do, opowiadała dzieciom i młodzieży jak bezpiecznie spędzić wakacje. Tematyka prelekcji obejmowała także zagadnienia mające na celu ograniczenie przemocy w szkole, zachowanie umiaru podczas korzystania z Internetu  oraz gier komputerowych.W kolejnym dniu natomiast odbyły się warsztaty z bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzone przez przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie Tryb. – pana Wojciecha Ślusarczyka. Prowadzący zajęcia przedstawił dzieciom skutki zażywania substancji psychoaktywnych, a dla lepszego zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy warsztatów mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów , które sprawiają, że świat wygląda jak po wypiciu alkoholu (nasze imitowały stan nietrzeźwości  2,00-3,00 promila) lub po zażyciu narkotyków.

Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków i uzmysłowiły, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę. „Energetyczne Wakacje” z Gminnym Centrum Kultury to również wycieczki. Dzieciaki jednym razem zwiedzały „Bunkier w Konewce, położony w lesie , 4 km od Spały, na terenie byłego kompleksu niemieckich schronów Gefechtsstand  „AnlageMitte”, innym zaś śmiały  się na seansie „GruDru i Minionki” oraz „Rock Dog. Pies ma głos” w kinie „Helios”. Niezwykła różnorodność zajęć oraz nawiązane nowe znajomości wśród kolegów i koleżanek sprawiły, że dzieci były zachwycone i z radością codziennie przyjeżdżały na „Energetyczne wakacje” do Gminnego Centrum Kultury.

Energetyczne Wakacje - Galeria

20170711 11204720170712 115032zdjęcia grant 023zdjęcia grant 034
zdjęcia grant 185zdjęcia grant 203zdjęcia grant 247zdjęcia grant 256


DOSTEPNOSC

szczepimy sie

Bieżące informacje z Gminy Lubochnia

Inwestycje w Gminie Lubochnia

Transmisja obrad sesji Rady Gminy Lubochnia - Archiwum

RODO ochrona danych

banner ttmionz

System Informacji Przestrzennej Inwestycje w Gminie LubochniaKrajowa Mapa Zagrożeń BezpieczeństwaKrajowy Instytut Meteorologii

RPO - Lodzkie

bannery - wf125x125