Gmina Lubochnia

Praktyczne sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji dla Urzędu Gminy Lubochnia

W dniu 27 listopada 2017 roku w budynku Urzędu Gminy Lubochnia przeprowadzono ćwiczenia zgrywające, zorganizowane przez Wójta Gminy pod nazwą „Praktyczne sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji dla Urzędu Gminy Lubochnia”. W manewrach wzięli udział przedstawiciele jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubochni, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim Komisariat w Czerniewicach.

Wójt Gminy zostaje powiadomiony przez pracownika o zadymieniu, które ten zauważył na korytarzu pierwszego piętra o godzinie 14.15.

Z nieznanych przyczyn dochodzi do pożaru na pierwszej kondygnacji budynku Urzędu Gminy w Lubochni. Pożar wybucha w pomieszczeniu kasowym, wydzielając dużo dymu (prawdopodobne zwarcie elektryczne w czajniku bezprzewodowym). W pomieszczeniu nikt się nie znajdował. W tym samym czasie na pierwszej kondygnacji przebywa jeszcze około 20 osób. Wójt Gminy Lubochnia ogłasza ewakuację budynku urzędu do wyznaczonego punktu ewakuacji w Gminnym Centrum Kultury w Lubochni. Jeden z pracowników podejmuje próbę ugaszenia pożaru podręcznym sprzętem gaśniczym. W trakcie gaszenia osoba zostaje podtruta dymem i nie jest w stanie samodzielnie opuścić obiektu.

O pożarze w budynku Urzędu Gminy, zostaje powiadomiona PSP w Tomaszowie Maz. Dyspozytor PSK dysponuje najbliższą jednostkę OSP w Lubochni. Osoby znajdujące się w budynku udają się w miejsce zbiórki do ewakuacji. Po przeliczeniu stanu osób ewakuowanych, stwierdzono brak jednej osoby i niezwłocznie poinformowano o tym fakcie kierującego akcją.

Ewakuacja pracowników przebiegła sprawnie, zapozorowano akcje udzielania pomocy przedmedycznej dla osoby poszkodowanej. Akcją w pierwszym etapie kierował dowódca zastępu dh Wiktor Grad – OSP Lubochnia, następnie dowodzenie przejął st. asp. Radosław Plich - PSP Tomaszów Mazowiecki.
Głównymi celami przeprowadzenia ćwiczeń było sprawdzenie skuteczności sposobu informowania o zagrożeniu oraz systemu powiadamiania o konieczności ewakuacji, w tym:

  • reakcji na ogłoszony alarm pożarowy,
  • doskonalenie procedur ewakuacji, w tym zapoznanie z kierunkami ewakuacji i zasadami zachowania się,
  • zminimalizowanie możliwości wystąpienia paniki i jej skutków,
  • zmierzenie czasu potrzebnego na opuszczenie obiektu przez wszystkie osoby w nim się znajdujące,
  • weryfikacja opracowanych zasad postępowania na wypadek pożaru, sprawdzenie warunków ewakuacji,
  • ilości i szerokości wyjść ewakuacyjnych,
  • długości, szerokości i wysokości przejść oraz dojść ewakuacyjnych,
  • stan wyjść ewakuacyjnych (czy drzwi ewakuacyjne są otwarte).

Po akcji, kiedy trwało oddymianie budynku urzędu, nadszedł czas podsumowania ćwiczeń i przekazania uwag. Należy podkreślić, iż ogólna ocena dotycząca zachowania pracowników, zarówno ze Wójta Gminy jak i współdziałających służb (OSP, PSP, Policja) wypadła bardzo pozytywnie.

Praktyczne sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji dla Urzędu Gminy Lubochnia

010203
040506
070809
101112
131415
161718
192021
222324
252627


DOSTEPNOSC

szczepimy sie

Bieżące informacje z Gminy Lubochnia

Inwestycje w Gminie Lubochnia

Transmisja obrad sesji Rady Gminy Lubochnia - Archiwum

RODO ochrona danych

banner ttmionz

System Informacji Przestrzennej Inwestycje w Gminie LubochniaKrajowa Mapa Zagrożeń BezpieczeństwaKrajowy Instytut Meteorologii

RPO - Lodzkie

bannery - wf125x125