Gmina Lubochnia

REUMATYZM – ZBADAJ SIĘ!


W wybranych przychodniach w Warszawie pacjenci mogą skorzystać z krótszej ścieżki diagnostycznej pod kątem REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW (RZS) w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania RZS.
Program został opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa wczesnej wykrywalności Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. W Polsce na RZS cierpi około 350 tysięcy osób. Choroba może wystąpić w każdym wieku. Typowymi objawami choroby są bóle i obrzęki stawów (nasilające się rano i wieczorem), którym często towarzyszy uczucie sztywności. Zmianom stawowym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak stan podgorączkowy, bóle mięśni, uczucie zmęczenia lub utrata masy ciała. Choroba może również zajmować i uszkadzać narządy wewnętrzne: płuca, nerki, serce i oczy. RZS wiąże się z wyższym ryzykiem miażdżycy i jej powikłań, w tym zawałów mięśnia sercowego. W konsekwencji choroba stopniowo prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.

Aby przystąpić do Programu należy zgłosić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) współpracującej z Instytutem. W Lubochni w Programie bierze udział przychodnia NZOZ JAWIGA KILIAN (ul. Łódzka 17, 97-217 Lubochnia).
Więcej informacji o Programie na stronie: www.wim.mil.pl/rzs


Diagnostyka przesiewowa obejmuje dwie wizyty u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej:
• na pierwszej wizycie wykonywane są badania układu ruchu i badania krwi,
• na drugiej wizycie - weryfikacja wyników (nie później niż w ciągu dwóch tygodni); w przypadku podejrzenia RZS lekarz POZ wystawia skierowanie na wizytę w Ośrodku Wczesnej Diagnostyki RZS prowadzonym przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie (szpital na Szaserów) w celu wykonania kompleksowych badań. Wizyta ta jest ustalana w trybie pilnym do 14 dni od skierowania.
Program kierowany jest do osób:
• w wieku od 18 do 67 lat,
• odczuwających dolegliwości bólowe ze strony stawów, które nie są spowodowane urazem,
• których stawy były lub są obrzęknięte.
Więcej informacji o programie na stronie - www.wim.mil.pl/rzs.


DOSTEPNOSC

szczepimy sie

Bieżące informacje z Gminy Lubochnia

Inwestycje w Gminie Lubochnia

Transmisja obrad sesji Rady Gminy Lubochnia - Archiwum

RODO ochrona danych

banner ttmionz

System Informacji Przestrzennej Inwestycje w Gminie LubochniaKrajowa Mapa Zagrożeń BezpieczeństwaKrajowy Instytut Meteorologii

RPO - Lodzkie

bannery - wf125x125